An Ode to the traditional Black Bag

If there’s one color whose absence I deeply feel in my wardrobe, it’s black. Shocking, I know. After all, nothing screams stylish like a head-to-toe black outfit.

In fact, all-black has ended up being an nearly private identity among new Yorkers – a uniquely functional (not to mention, stylish) method of comfort-dressing that circumvents decision tiredness – as well as hence, a uniform of sorts for fashion people okolo světa. as well as its charm isn’t tough to perceive. Running to the gym? business event? date night out? Front row seats at fashion week? The all-black ensemble slays them all. legend has it that Silvia Venturini Fendi made her debutant It-bag, the Fendi Baguette, vibrant as well as decorative solely since everybody in fashion utilized to wear black, as well as she desired them all to have an accessory that broke the monotony (and she nearly succeeded too)! I like to picture that the black Baguettes that were consequently released were the result of the fashion home being required to introduce them complying with heavy demand – much to Ms. Fendi’s dismay – as well as I’m not gonna lie, those occur to be a few of my preferred ones!

Now, speaking of purses, black purses have transcended beyond the area of trendy nice-to-haves to absolute must-haves. They work regardless of your age, gender, social standing, or the event you’re attending. even if you can’t wear an all-black attire daily (although who’s to state we can’t?), black purses have ended up being the purse-equivalent of the Kardashians – you may not like them, however you can’t truly prevent them either. as well as they are bound to end up in your closet, perhaps as an large tote, as a going-out clutch, or something in between. however exactly how has the black handbag infiltrated our collective mindsets in a method that we cannot potentially picture a world without them now?

Fendi mom Baguette
via Fashionphile

$760

They’re Not As basic As You Think

Being a starved visitor of all things fashion, I lament the big space in the market that currently exists in the publishing market for high quality fiction about elegant people. I’ve done my needed reading of “The Devil uses Prada,” “Confessions of a Shopaholic,” “Bringing house the Birkin.” I am currently taking my time in savoring “Revenge uses Prada: The Devil Returns,” however other than these, I discover that extremely few writers get into the bit nitty-gritty details of fashion that pleasure purse-people such as myself (if you have any type of you like, please do recommend!). In fact, a lot of handbag descriptions are restricted to the protagonist bring a black bag. as well as I mean, really? A black handbag can actually have a staggering multitude of variations, from the most fundamental black carry to the most drool-worthy alligator top-handle; just a word or two of description wouldn’t have hurt, right? All this to say, the color black fits every type of purse out there, you have your tiring spacious ones, you have your smooth to-die-for ones, as well as if you believe that you’re in the market for a black handbag (or you’re an author who believes that making the protagonist just bring a black handbag suffices), then girl, you requirement to narrow it down more.

Under-the-Radar, Yet Over-the-Top

Well, the extremely truth that everybody has a black handbag may be a deterrent to some. I mean, a few of us do naturally like to stand out, right? however concern not, the black bag supplies leeway for that flexibility of expression too. as well as the very best part is that black doesn’t indicate that your choices are restricted – think about the cult-favorite Anya Hindmarch stickers Ebury in black – a black tote, no doubt, however not for the faint of heart. Or the Hermès Kelly in So Black – have you honestly seen anything else that screams “femme fatale” as much as this does? But, at the exact same time, if you requirement a pared-down carryall for work, you may select the traditional Saint Laurent buyer carry in black – business stylish with a dash of anonymity! Hence, whether you’re a color-lover or a neutral-addict (or requirement to shift between them frequently), black has got you covered on both fronts.

Hermès Box So Black Kelly Retourne 35
via The RealReal

$55,000

Practical as well as Carefree

When we discussed whether or not to bring a white purse, one of the most recurring complaints we discovered was the possibility of color transfers – something that sours the purse-carrying experience for even the most ardent of handbag-lovers. With black, however, that becomes a moot point – even if there are transfers, they just won’t be visible! No question it’s the daily-schlepper of option for millions of women worldwide; not even tan matches as much as its utter performance as well as versatility.

When it pertains to leather as well as texture, however, specific things may appear a lot more prominently on black – like scrAtches na hladké telecí kůži – mnohem víc, než mohou mít na lehčí barvě. Dalším problémem o černé barvě, zejména v kůži, může být to, že to není spíše prověřování plné patiny, kterou například přirozená Vachetta. Výhody černé však daleko převažují nad těmito odlehlými nevýhodami. I při párování oblečení, černá kabelka dodává příjemný kontrast proti Browns, Blues i Reds, zatímco s celověrným oblečením, to ještě více zvyšuje stylový kvocient!

Trendy a nadčasové

Snad největší výhodou černé kabelky je to, že se s tím člověk prostě nemůže pokazit. Je jednoduché pochopit, proč je spousta jejich prvního plně pěstovaného tašky být černá, i když je to něco jako Birkin, který pochází z módního domu, který se běžně rozlišuje pro vytváření barev jako Hermès. Zdá se, že každá kabelka získává auru exkluzivity, když je natřena v černé barvě – nic nepřekoná vzhled tradiční prošívané černé Chanel. Naproti tomu Goyard opravdu učinil kombinaci černé a zlaté kombinace jeho mnoha významných totes (jako St. Louis) poněkud méně drahé než živé, takže je dosažitelné pro mnohem více lidí.

Na druhou stranu, Black pokračuje v režimu konečného na trendier peněženky, od obnovy Prada nylon, který je hodně často viděn v černé až po bottega veneta pouzdro, drobné Jodie, po Prada Cleo, stejně jako Saint Laurent LE 5 à 7 (Kaitlinovy ​​hladké černé kabelky podle výběru). Black vypadá podobně dobře na dlouhodobé klasice a také na nejpopulárnějších IT.

Saint Laurent Le 5 à 7 Croc-Embossed Bag
přes luisaviaroma

2 150 $

Takže teď, když chápeme, co dělá černou tak prominentní možnost, proč jsem já, samozvanou peněženku, jsem ještě nebyl schopen dostat ruce na černou tašku? Abych to řekl upřímně, prostě jsem neobjevil ten, který odpovídá mému rozpočtu, preferenci a také stylu. Například černý semišový Proenza Schouler PS1 mě na chvíli zamiloval, ale nakonec jsem se od následků semišů nakonec dopustil. Černá mulberry Alexa (která byla konkurentem společně s PS1, kterou jsem nakonec koupil) [Ukázalo se, že jsem] falešný, což mě trochu potěšilo, že jsem se mohl pociťovat poté, co jsem byl pocitně prozkoumán sériové kódy moruše, zatímco také mazlil, protože, Samozřejmě, padělání.

Ale možná černá kabelka, kterou bych chtěl koupit, která stále zůstává mimo mou dostupnost, a proto je nepolapitelné, je Sac de jour. Takže i když pokračuji v procházení na trhu s dalším prodejem pro ten, který splňuje mé požadavky, vychutnávám vzrušení z lovu a souběžně sní o snění o černé kabelce IL, kterou budu jednoho dne vlastnit. Nebo nikdy nevíte, možná jen podzim jako u černého instruktora a také vytáhnout aktivaci extrémně příští den. Až do té doby však plánuji zůstat s mým řešením, jak se nejvíce využívat z mé současné sestavy tašek a nadále obdivovat každou novou černou kabelku, se kterou narazím .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post